Έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Τσιτσιπάς

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικός κόντρα στον Τζον Ίσνερ ήταν ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο τουρνουά της Σανγκάης

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας που προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε κυρίως ταμπλό ενός ATP 1000 τουρνουά έμεινε εκτός συνέχειας στον δεύτερο γνωρίζοντας την ήττα από τον Τζον Ίσνερ με  7-6(2)7-6(9). Ο Στέφανος έχασε μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει την σπουδαιότερη νίκη στην καριέρα του κόντρα στο Νο.16 του κόσμου.

Ο 19χρονος Έλληνας τενίστας δεν παράτησε κανένα σημείο του αγώνα δίνοντας μεγάλη μάχη. Τελικά η εμπειρία του Ίσνερ ήταν αυτή που μέτρησε τελικά για τον Αμερικανό και πήρε τη νίκη. Ο Στέφανος πίεσε πάρα πολύ τον αντίπαλό του στο πρώτο σετ το οποίο οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όπως και το δεύτερο.

Στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ ο Τσιτσιπάς έχασε τρία σετ πόιντ, ήταν μπροστά με 9-8 αλλά τελικά το έχασε με 11-9 χάνοντας την ευκαιρία να πάρει ένα σετ και να διεκδικήσει τη νίκη σε τρίτο.